آموزش VMWARE درس اول : مقدمه و معرفی مجازی سازی

آموزش VMWARE درس اول : مقدمه و معرفی مجازی سازی

آموزش VMWARE درس اول : مقدمه و معرفی مجازی سازی

گاهی وقت ها برای شما هم پی می آید که لازم دارید در داخل ویندوز ۷ ویندوز ۸ یا ۱۰ داشته باشید یا برعکس و گاهی لازم می شود لینوکس داشته باشید اما نمی خواهید لینوکس را به عنوان سیستم عامل اصلی سیستم خود داشته باشید. در این گونه موارد بهتر است که به فکر نرم افزاری باشیم که به ما این امکان را می دهند که در داخل سیستم عامل یک سیستم عامل دیگری داشته باشیم.

یک مثال عملیاتی

فرض کنید یک سیستم نرم افزاری خیلی قدیمی دارید که برای اجرا شدن نیاز به ویندوز ایکس پی دارد اما ویندوز شما ۱۰ است و نمی خواهید(یا نمی توانید) در کنار ویندوز ۱۰ ویندوز ایکس پی داشته باشید. اینجاست که به این فکر می افتید که کاش نرم افزاری وجود داشته که امکان نصب ویندوزی را داخل ویندوز دیگر فراهم می کرد.

این نرم افزارها به نرم افزارهای سیستم عامل مجازی معروف هستند و سیستم عامل های نصب شده توسط این نرم افزار ها را سیستم عامل های مجازی می نامند. نرم افزار VMWARE و VIRTUL BOX نام دو تا از این نرم افزارها است که امکان نصب یک سیستم عامل داخل سیستم عاملی دیگر را فراهم می کند. و زمانی که این اتفاق می افتد شما هر زمان که سیستم عامل مجازی خود را لازم داشته باشید آنرا استارت می کنید و استفاده می کنید و زمانی که کارتان تمام شد آنرا استاپ می کنید.

در داخل یک سیستم عامل مثلا ویندوز ۷ اگر یکی از نرم افزارهای مجازی سازی را نصب کنید می توانید هر سیستم عامل دیگری (از ویندوز گرفته تا لینوکس و اندروید و مکینتاش ) داخل آن نصب کنید و دقیقا مثل یک سیستم عامل واقعی با آن تمرین کنید. اما چند نکته را باید در نظر بگیرید.

نکات مهم در سیستم عامل مجازی:

  •  زمانی که شما سیستم عامل مجازی را نصب می کنید منابع سیستم خود را به اشتراک می گذارید برای مثال اگر ۸ گیگ رم دارید می توانید به ویندوز ۱۰ ای که داخل نرم افزار VMWARE نصب می کنید ۲ گیگ رم دهید و اگر ۸ هسته سی پی یو دارید می توانید ۴ هسته را به ویندوز ۱۰ مجازی تان بدهید
  • با انجام دادن موارد بالا زمانی که سیستم عامل مجازی استارت می شود آن مقدار از منابع سیستم اصلی شما در اختیار سیستم عامل مجازی قرار می گیرد و زمانی که استاپ می شود آن منابع آزاد می شود.
  • امکان کپی برداری و انتقال سیستم عامل مجازی از یک سیستم به سیستم دیگری وجود دارد.(یعنی شما یک سیستم عامل مجازی را نصب کنید و از روی آن کپی گرفته و در سیستم دیگری که نرم افزار VMWARE نصب است آنرا کپی و معرفی کرده و استفاده کنید.
  • در سرور های بزرگ برای نصب نرم افزارهای تحت شبکه و تحت وب که به صورت سروری نصب می شوند از سرورهای مجازی استفاده می کنند که دراین صورت باید از نسخه خاصی از VMWARE استفاده شود.
نتیجه گیری:

در این مقاله ما سیستم عامل های مجازی را شناخته و با نرم افزاری که امکان نصب و استفاده از این نوع سیستم عامل ها را فراهم می کنند آشنا شدیم.نرم افزار VMWARE یکی از بهترین و معروفترین و البته کاربرپسند ترین نرم افزارهای مجازی سازی در دنیای انفورماتیک می باشد.

    افزودن دیدگاه

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.